Výběr štěněte
"Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata." Gene Hill
V této sekci bych vám ráda poradila s výběrem toho správného štěněte, s tím, co si připravit, než si ho přivezete domů, jak se k němu chovat, jak a kdy ho vychovávat, jak a kdy začít s výcvikem. Upozorňuji všechny, že nejsem žádný odborník, budu tady psát své postřehy a své zkušenosti, to jak jsem postupovala já.
Považuji za svou povinnost ještě jednou se zmínit o tom, že pes není vhodný dárek pro dítě, obzvlášť pak lovecký pes. Následky tohohle dárku by mohly být katastrofální. Jste-li ale již pevně rozhodnutí, že si výmara pořídíte, víte jestli chcete psa nebo fenku, máte vybrané jméno, nic nebrání v samotném výběru toho šťastného "kusu".
Z mnoha důvodů na všechny apeluji vybírat štěně pouze z chovatelské stanice (CHS), s průkazem původu (PP). Kontaktů na chovné stanice výmarských ohařů najdete na internetu spoustu a je to skutečně ta největší jistota, že si domů přivezete zdravého psa nebo fenku a vůbec opravdu jedince tohoto plemene. S pejskem bez PP se nemůžete nikde prezentovat, nesmíte na žádné výstavy, na zkoušky a hlavně....koupí pejska s PP minimalizujete nebezpečí vrozených nemocí. Pozor taky na oblíbené fráze množitelů typu "Štěňátko se narodilo jako osmé, a PP dostává jen šest..." nebo "Štěňátko je malé, proto nemůže dostat PP..." a podobně. Tohle jsou vše lži. Od dvou uchovněných rodičů dostane průkaz původu každé štěně, i kdyby jich ve vrchu bylo sto a měli 6 noh. Případné odchylky od standardu se pak řeší nepuštěním jedince do chovu.
- NIKDY NEKUPUJTE ŠTĚNĚ MIMO DOMOV CHOVATELE!!! Tzn. nikdy někde na parkovišti na benzince nebo před obchodním domem...tohle je totiž čistá záruka průšvihu!!!
- NIKDY NEKUPUJTE ŠTĚNĚ MLADŠÍ 7 TÝDNŮ - ze zákona může jít štěně od mámy, ale i od sourozenců a vůbec od chovatele ve věku minimálně 50 dnů!!! A je to velmi důležitá věc...u mámy a sourozenců se učí "zákony smečky", velmi to přispívá a ovlivňuje budování jeho povahy a toto když mu rádoby chovatel vezme, opět je to velká záruka průšvihu do jeho budoucího života
Jak vybrat správnou chovatelskou stanici? Dejte si čas, projeďte internet, facebook, připravte si otázky a napište mail do pár CHS, které se vám zamlouvají. Když to bude možné, zajeďte se na budoucí rodiče podívat. Zajímat by vás mělo hlavně zdraví, jaké zdravotní testy mají rodiče udělané (rentgeny kyčelních a loketních kloubů, vyšetření srdce, testy na genetické poruchy typické pro dané plemeno - to vše totiž správný chovatel má) a také samozřejmě povaha. Rodiče by měli být sebevědomí, zvědaví, běhaví, rozhodně ne agresivní nebo naopak plaší.
Máte-li možnost vybrat si pak konkrétní štěňátko - nevybírejte jej v časové tísni, je lépe si na to vymezit dostatek volného času. ROZHODNĚ NEVYBÍREJTE ŠTĚNĚ ZA PŘÍTOMNOSTI VAŠICH DĚTÍ. Ty se při výběru štěněte většinou řídí úplně špatnými instinkty. Vhodná doba pro odběr štěněte je 7-9 týden věku a vhodná doba pro výběr toho vašeho konkrétního štěňátka je 6 týden věku, kdy už se malinko rýsují povahy.
Jak by teda mělo vypadat a jak by se mělo chovat ideální štěně? Tak předně by mělo jevit všechny známky zdravého štěněte, tedy mít hustou srst bez holých míst, pravidelný chrup, nůžkový skus, čisté oči a uši, čistý zadeček, pes by měl mít v době odběru viditelná obě varlata, štěně by nemělo být ani vyzáblé, ani tlusté. Nechcete-li mít doma rváče a příliš dominantního psa, nevybírejte si štěně, které si už teď rovná sourozence a vrčí na ně. Ale stejně tak si určitě nevybírejte štěně, které se krčí v koutě a bojí se k vám vůbec přijít, takové štěně by pak i v dospělosti mohlo být vystrašené, plaché a nedůvěřivé. Ani jedna z těchto variant by tedy určitě nebyla nejšťastnější volba.
Kupujete-li štěně, jehož oba rodiče byli schváleni do chovu, dostanete od chovatele při odběru pas zvířete, kupní smlouvu a zhruba do 4 měsíců věku štěněte pak i průkaz původu. Všechna štěňata musí při odběru několikrát odčervená a jednou až dvakrát očkovaná, o čemž by musí být záznam právě v pase zvířete. Stejně tak je chovatel povinen všechna štěňata před jejich odběrem očipovat a veterinář čipování potvrdí opět v pase zvířete. Jestliže tohle chybí, rozhodně bych od takového chovatele štěně nevzala. Tetování je dobrovolné, provádí se převážně do ucha, ALE NENAHRAZUJE ČIP, TEN MUSÍ BÝT VŽDY. Není úplně důležité, jestli jsou štěňátka odchovávána venku nebo v obývacím pokoji, podstatné je, ať tak či tak, aby byla čistá, dobře živená, veselá, hravá, bez průjmu a jiných zřetelných zdravotních komplikací.
Pokud jste si s chovatelem padli do oka a na odběru se domluvili, zjistěte u něj, čím štěně do odběru krmil (a také v jakých časových intervatlech), správný chovatel Vám dá alespoň týdenní dávku krmiva. I když budete štěně krmit něčím jiným, přechod by měl být postupný. Já dávám budoucím majitelům "Návod k použití", kde se snažím maximálně popsat vše důležité, co by budoucí majitel štěněte měl vědět.
Co se ceny za štěně výmarského ohaře s PP týče, rozpětí je široké. Asi bez větších problémů seženete štěně za 20 tisíc, stejně tak asi bez problémů seženete štěně za 50 tisíc. Co k tomu říct...asi bude hodně záležet na vašich finančních možnostech, plánech se štěnětem...Stručně řečeno jsem přesvědčena, že ne vždy je cena úměrná kvalitě. Cena by neměla být první náš bod při výběru štěněte, ale zkrátka ne vždy platí, že to nejdražší je nejlepší.