Pomoc-máme doma štěně
Trpělivost (a důslednost) růže přináší...



Pokud už jste vyřešili všechny obchodní záležitosti a vezete si své štěně domů, je důležité, aby na něj doma čekalo vhodné prostředí. Do začátku připravte pelíšek vhodné velikosti - rozuměj velký...štěně do něj rychle doroste :) Dále pak připravte dvě misky, jednu na jídlo a jednu na vodu (štěně a stejně tak i dospělý pes má mít stále přístup k čerstvé pitné vodě), no a samozřejmě krmivo. Zpočátku míchejte krmivo, kterým chcete štěně krmit s krmivem, které jste dostali od chovatele, tak, aby si štěně POSTUPNĚ zvykalo na novou stravu. Náhlý přechod by mohl způsobit štěněti zažívací problémy.
Dále pak můžete mít připraveny nějaké hračky - opatrně s volbou, některé mohou napáchat víc škody než užitku. Vhodné jsou měkké uzlíky nebo nějaké interaktivní hračky pro štěňata. Hračky by neměly být moc tvrdé kvůli chrupu, ani moc malé kvůli hrozbě spolknutí. Také pozor třeba na plyšáky, které štěně snadno roztrhá a pak začne jíst, opět by mohlo dojít k zdravotním komplikacím.
No a nakonec můžete mít již připraven obojek a vodítko, případně také náhubek, na který můžete po nějaké době štěně začít také navykat, obzvlášť pokud víte, že ho budete např. kvůli cestování v MHD potřebovat. POZOR NA VHODNÝ TVAR A VELIKOST NÁHUBKU!!!! Další věci pak budete přikupovat postupně.
Vezete-li si své štěně domů autem, připravte se na to, že se štěně ve většině případů pozvrací. Je dobré, aby jste v autě byli dva, tak aby jeden mohl mít štěně na klíně a konejšit ho. Pokud to možné není a vezete si štěně sami, umístěte jej do přepravní schránky. Při delší cestě nezapomeňte na přestávku, aby se štěně mohlo vyprázdnit a hlavně si odpočinout od tohoto stresujícího zážitku. Je-li to možné, ještě v tentýž den navštivte veterináře kvůli vstupní prohlídce. Pokud to možné není, domluvte se hned na další den.
Po příjezdu domů zajistěte, aby si štěně mohlo v klidu probádat nové území a odpočinout si. Poučte své děti, ať štěněti nechají alespoň den na aklimatizování se v novém prostředí. Přílišný hluk a tahání štěněte v náručích by jej mohlo vylekat a hůř by se mohlo přizpůsobovat novému domovu. Také návštěvy o pár dní odložte. Od první chvíle, kdy si štěně přinesete domů, ho co nejčastěji oslovujte jeho novým jménem.
URČITĚ NENECHÁVEJTE PRVNÍ NOC ŠTĚNĚ SAMOTNÉ!!! Je pro něj opravdu velmi stresující, že jste jej odebrali od jeho matky a sourozenců a i když mu pelíšek na první noci umístíte k sobě do ložnice, připravte se na to, že bude v noci naříkat. NEKÁREJTE JEJ ZA TO, uklidněte jej pohlazením a konejšivým hlasem. Po pár nocích si štěně zvykne a uklidní se. Pak umístěte pelíšek tam, kde již bude natrvalo.
Štěně potřebuje vyvenčit každé 2 hodiny, ve dne i v noci. Je tedy důležité jej opravdu brát co nejvíce ven a učit ho hygienickým návykům ihned poté, co si jej přinesete domů. Já nejsem příliš velký zastánce toho, učit psa chodit nejdřív na noviny a pak až ven, přijde mi to, jako oddalování něčeho, co stejně musí přijít, takže já noviny vynechávám a své psy rovnou učím chodit ven, a to tak, že když se vyprázdní v bytě, přísným hlasem říkám "fuj" a když se pak vyprázdní venku, tak opravdu s obrovským nadšením chválím. A když píšu s obrovským, myslím opravdu s obrovským. Nestyďte se chválit své štěně, když něco udělá dobře, věřte mi, vyplatí se to. Kdy se štěně potřebuje vyčůrat? Ihned poté, co se probudí, po jídle a po hraní. Takže vlastně skoro pořád :) Jako další hygienické záležitosti jsou péče o uši, chrup, drápky a srst. Naučte svého psa co nejdříve toto považovat za samozřejmost. Zpočátku bude určitě protestovat, ale velmi rychle pochopí, že to tak nepříjemné zase není a že to tak prostě musí být.
Kromě hygienických návyků je dobré štěně hned od prvních dnů začít vychovávat. Nemyslím cvičit, ale vychovávat. Např. naučte štěně pravidelně se stravovat. Nejdříve 4-5x denně, postupně 3x denně a skončete na 2x denně (klidně až v roce). Dejte štěněti krmivo do misky, přistrčte ji k němu a dejte mu pár minut na to, aby se ji začal věnovat...pokud se k jídlu nebude mít, misku mu vezměte a dejte mu až další dávku. Štěně tak brzo pochopí, že má jíst, když má možnost. Není správné mu nasypat celou denní dávku do misky a nechat na něm, ať si jí kdy chce. Taky nenahrazujte jídlo pamlsky. Jednak zakrátko budete mít doma tlusťocha a jednak ho rychle naučíte, aby vám např. odmítal jíst holé granule. Taky mu nedávejte lidské jídlo nebo zbytky od stolu. To je velká chyba, naučíte ho žebrat a také mu tak můžete přivodit nemalé zdravotní problémy.
Také ho co nejdříve navykejte na obojek a vodítko, případně na náhubek, ale s tím můžete klidně začít až později. Priorita je obojek a vodítko. Navyknutí na obojek bývá naprosto bezproblémová záležitost, chvilku se bude drbat, ale rychle pochopí. Obojek by měl být zapnutý tak, aby šel těsně přetáhnout přes hlavu štěněte i bez odepínání. Tedy tak, aby štěně neškrtil, ale ani aby mu z hlavy nepadal. Až bude navyklý na obojek, připněte mu vodítko a choďte s ním po bytě. Nedovolte mu, aby do vodítka kousal nebo si s ním jinak hrál. Je to vodítko, ne hračka!!! Pak můžete vyrazit na svou první procházku...do ukončeného očkování (tedy cca 3 měsíce + 21 dní ochranná lhůta po očkování) buďte velmi opatrní i na kontakt s cizími psy. Choďte raději na procházky tam, kde pejsci moc nejsou. NEPŘETAHUJTE VAŠE ŠTĚNĚ!!!!
1. hrozí poškození kyčelních kloubů
2. čím více štěněti dáte, tím více bude chtít a přetěžováním štěněte si dobrovolně vychováte neunavitelného psa, který neumí odpočívat
Obecně platí pravidlo "POČET MĚSÍCŮ - POČET KILOMETRŮ" Tedy má-li vaše štěně 3 měsíce, může ujít 3km.
NECHTE ŠTĚNĚ ODPOČÍVAT!!!! Poučte i děti, že když štěně spí, NEBUDÍME ho, neotravujeme. Klidně chodíme po špičkách a šeptáme. Vybudujeme tím u něj krásný režim, který nám zajistí klidné soužití se psem. Štěně je jako lidské miminko a má prospat cca 18 hodin denně!!!! Myslete na to a dodržujte to.
No a také je vhodné štěně od prvních dnů navykat na jeho místo. To situujte tak, aby bylo na teplém místě, bez průvanu a ideálně, aby z něj štěně vidělo na vás. V případě nutnosti pořízení klece se toho nebojte, není to žádné týrání zvířat, pejsek správné povahy a při správném (postupném) navykání na klec tuto rychle vezme na své místo, za své útočiště a chodí si tam i sám odpočinout nebo se třeba schovat před nenechavými ručičkami dětí a návštěv. Zároveň si šetříte nábytek před ničivou silou jejich zoubků a zároveň, a to hlavně, mu klecí můžete i zachránit život v případě, že by se štěně v době vaší nepřítomnosti rozhodlo demolovat třeba elektrickou zásuvku nebo kabely...
V případě potřeby pořízení klece myslete na to, aby byla co největší a štěně (a postupně váš velký výmar) v ní měl dostatek místa nejen pro sebe, ale třeba i pro umístění misky s vodou.
No a poslední, na čem můžete klidně začít pracovat, jsou základy poslušnosti (chůze na vodítku, přivolání, povely sedni, lehni, k noze), socializace (která je nesmírně důležitá - berte pejsky mezi jiné pejsky, mezi lidi, děti, do města...) a od čtyř měsíců i lehké základy loveckého výcviku - hledání na poli, vystavování vypouštěné zvěře, plavání, lehké základy aportu :) Pokud nemáte s výcvikem psa žádnou zkušenost, vyhledejte vhodný cvičák.
Na tomhle pracujte tak do 6 měsíců věku. Víc po štěněti nechtějte. Ale ani ne méně. Nevěřte větě, že štěněti máme nechat "štěněcí věk" a do půl roku po něm nic nechtít...půl roční kluk výmara měří cca 60cm v kohoutku (od země ke krku) a může klidně vážit 28kg. Věřte mi, že manipulace s takovým zvířetem, když je naprosto nevychované, by mohla být hodně náročná a frustrující. Naučte štěně reagovat na povely jako je "fuj" nebo "nesmíš", výborné je i krátké, rázné "NE". Naopak, pokaždé, když štěně udělá něco, co se vám líbit bude, CHVALTE, CHVALTE, CHVALTE a také se opatřete štěněčími pamlsky a za dobře odvedenou práci odměňujte.
Takže vašemu štěněti je nyní 6 měsíců a co umí:
- perfektně reaguje na své jméno,
- vyprazdňuje se zásadně jen venku,
- je naprosto klidný při čištění uší, zubů, srsti, při stříhání drápků
- má vypěstované stravovací návyky,
- bez jakýchkoli problémů chodí s obojkem a na vodítku,
- v klidu reaguje na náhubek,
- perfektně reaguje na povel "místo",
- reaguje na povely "fuj", "nesmíš", "NE",
- jakž takž by měl zvládat přivolání a základní povely, jako je sedni, down, zůstaň a chůze u nohy
- měl by mi základy loveckého výcviku (hledat v tempu na poli, plavat, lehké základy aportu)
No a nyní můžete začít se samotným loveckým výcvikem, nácvik hledání na poli ve správném systému, rychlosti a vytrvalosti, střelbu, prohlubovat klidy před zvěří, postupovat v nácviku aportu. Pokud nemáte s loveckým výcvikem psa žádné nebo minimální zkušenosti, určitě vyhledejte odborníka, existuje spousta knížek a videí, ale žádné z nich nezná vašeho psa a věřte, že každý pes potřebuje individuální přístup. Zkazit psa si můžete velice rychle, odstranit chyby pak může být běh na hodně dlouhou trať.