V této sekci se Vám pokusím přiblížit povahu a charakter výmarských ohařů. Vycházet budu převážně z mých vlastních zkušeností a názorů a ze zkušeností našich známých a kamarádů.

l1Takže asi první, co mě napadá v souvislosti s povahou VO je jejich temperament a téměř neunavitelnost. Můžete být s nimi venku hodiny a když pak přijdete domů, napije se, nají a jde si pro svou oblíbenou hračku, aby se s vámi o ni přetahoval. Naštěstí jdou ale poměrně snadno přemluvit, že už ne, že teď je čas na odpočinek. Jsou velmi vnímaví, inteligentní, přátelští, přizpůsobiví. Feny jsou výborné herečky a taky dost často bývají tak trošku hysterky.

Jsou to skvělí ochránci. V případě správné výchovy nejsou vůči lidem agresivní, člověka by nenapadli, ale když se výmarský ohař zastaví, vystrčí hlavu, vycení zuby, když se mu zježí pruh srti na páteři a uši se mu natočí dopředu, a z hrudi se mu ozve hluboké výstražné zavrčení, věřte mi, že si případný násilník svůj útok rozmyslí. Jako správný lovecký pes neustále někde čmuchá, a to převážně v novém prostředí, ať už přijdete na návštěvu ke známým nebo objevíte nové místo na procházky-park, les... okamžitě musí zmapovat terén. Je pak jak neřízená střela a jestliže mu to nedovolíte, je pak očividně nespokojený a neklidný.

l1Jsou velmi dominantní. Připravte se na to, že na vás budou téměř od první chvíle, kdy si je přinesete domů, zkoušet všelico, jen aby dosáhli co nejvyššího postavení ve své nové smečce. Majitel výmarského ohaře by měl mít dostatek lásky, měl by umět si se svým psem hrát, mazlit se a vůbec se mu věnovat, ale také by měl mít dostatečně pevnou ruku tak, aby pes pochopil, kdo je doma pánem. Musíte bezpodmínečně trvat na tom, aby všechny Vaše příkazy plnil napoprvé. Musíte odměňovat, ale i trestat. Není asi horší pohled na výmarského ohaře, než na toho, který si lítá po parku jak se mu zachce a za ním "vlaje" jeho pán, který vykřikuje nejrůznější formy přivolání. Když výchovu výmara nezvládnete, připravte se na to, že se se svým psem nikdy pořádně nesžijete, věčně s ním budete "bojovat" o postavení ve smečce a věčně budete "vlát". V opačném případě se vám váš pes stane opravdu nejlepším přítelem, který vás bude chránit, milovat, hlídat, respektovat, poslouchat.

Co se týče ostrosti na ostatní psy, myslím, že je to velmi individuální. Záleží jak na povaze psa, tak na jeho výchově.  Osobně znám naprosto nekonfliktní výmary, kteří na jiné psy nezaútočí, ale stejně tak znám výmary, které jejich páničkové musí při setkání s jiným psem stejného pohlaví držet na uzdě.

l3Výmarský ohař je plemeno, které není samotář. Nejlépe pracuje a nejlépe se mu žije uprostřed smečky. Pořídíte-li si dva výmaráky, není problém je umístit spolu na zahradu, do kotce. Dva už jsou přece smečka. Ale v tom případě nepočítejte s takovým souzněním a s takovou láskou, jako když bude žít s vámi v bytě/domě. Názor, že pes patří do kotce je už naštěstí dávno zažehnán. Netvrdím, že patří na gauč nebo rovnou do postele, ale jsem přesvědčena, že má žít tam, kde žije jeho pán. Tam je nejšťastnější, tam je mu nejlépe. A vztah, který se pak mezi vámi vytvoří je nenahraditelný. Průměrně se výmarský ohař dožívá 12 let.

Takže, pokud jsem Vás ještě neodradila, před tím, než si pořídíte výmarského ohaře se psychicky i fyzyicky připravte na 12 let lumpáren, cvičení, procházek, zákazů a příkazů, nemalých výdajů, péče, lásky a věrnosti...

 


 
Tvorba webu pro chovatele