h1Původně jsem tuhle sekci chtěla úplně vynechat, vždyť stačí do jakéhokoli internetového vyhledávače zadat "výmarský ohař historie" a naběhnou Vám desítky stránek popisujících téměř identicky právě historii tohoto nádherného plemene. Nicméně vzhledem k tomu, že bych chtěla, aby na tomto webu byly veškeré informace, rozhodla jsem se udělat tzv. "vycuc" těchto stránek a pár slovy se zmínit o historii plemene VÝMARSKÝ OHAŘ.

Výmarský ohař patří mezi nejstarší plemeno kontinentálních ohařů. Přesný původ plemene se zatím nikomu nepodařilo odhalit. Někteří hovoří o tom, že původem šlo o hnědě zbarveného německého ohaře a šedou barvu vysvětlují mutací, která byla dále utvrzována selekcí na tuto barvu. Další verze označuje za předky VO krátkosrstého ohaře, pointra a ulmskou dogu a podobných teorií existuje několik. Také prý existuje možnost, že vlastně pochází z Čech...no kdo ví...? Každopádně ať už se o vznik těchto stříbrošedých krasavců a krasavic, kterým se také trefně přezdívá "šedý duch" nebo ještě trefněji "šlechtici mezi ohaři", zapříčinil kdokoli...DĚKUJI :-)

h2Velmi oblíbení jsou výmarští ohaři v USA, v dnešní době tam údajně žije 3/4 z celkového počtu psů tohoto plemene na světě. Do Čech se dostali kolem roku 1910 (pokud ovšem není pravdivá ta teorie o českém původu VO). Tito psi zde budili velký obdiv samozřejmě zejména díky svým fantastickým loveckým schopnostem. Trvalo ovšem poměrně dlouho, než se tady toto plemeno "zabydlelo" a až v roce 1959 došlo k založení samostatné chovatelské skupiny výmarských ohařů při klubu krátkosrstých ohařů no a 21. 12. 1966 byl založen samostatný klub výmarských ohařů.

h3V dnešní době se zájem o výmarské ohaře značně rozšířil právě díky jeho krásné postavě , nezvyklé barvě a neodolatelným štěňatům. Pomalu, ale jistě se z výmarského ohaře stává módní pes, což ovšem vždy plemenu jen uškodí. Člověk zvažující koupi psa jen stěží odolá nádherným modrým očkám a hedvábné, šedé srstí štěňat, která jsou tak přítulná a rozkošná..., ale už nemyslí na to, že výmarský ohař není domácí mazlíček a už vůbec není vhodným dárkem pro dítě... Jedná se o lovecké plemeno vyžadující zvláštní péči člověka, který bude schopný a ochotný věnovat mu hodiny a hodiny času a píle. A pokud mu to nedá, bude nešťastný pes i jeho "smečka"... ale o tom si přečtěte v sekci "Než si pořídíte VO"

Chcete-li se o historii plemene výmarský ohař dozvědět více, jako nejdůvěryhodnější zdroj doporučuji stránky klubu chovatelů výmarských ohařů - http://www.weimaraner-club.cz/


 
Tvorba webu pro chovatele