sl1V této sekci bych vám ráda poradila s výběrem toho správného štěněte, s tím, co si připravit, než si ho přivezete domů, jak se k němu chovat, jak a kdy ho vychovávat, jak a kdy začít s výcvikem. Upozorňuji všechny, že nejsem žádný odborník, budu tady psát své postřehy a své zkušenosti, to jak jsem postupovala já. A můžu hrdě říci, že se mi to zatím docela daří.

Považuji za svou povinnost ještě jednou se zmínit o tom, že pes není vhodný dárek pro dítě, obzvlášť pak lovecký pes.

Následky tohohle dárku by mohly být katastrofální. Jste-li ale již pevně rozhodnutí, že si výmara pořídíte, víte jestli chcete psa nebo fenku, máte vybrané jméno, nic nebrání v samotném výběru toho šťastného "kusu". Já si svou Cessy dovezla od amatérské chovatelky, nicméně všem bych raději doporučila zvolit chovnou stanici. Kontaktů na chovné stanice výmarských ohařů najdete na internetu spoustu a je to skutečně ta největší jistota, že si domů přivezete zdravého psa nebo fenku a jedná-li se o vašeho prvního psa, přiznejte to, správný chovatel vám určitě poradí, které štěně si vybrat. Stejně tak všem doporučuji pořídit si psa s PP (průkaz původu). Nejde o nafoukanost či zbytečnost, jak si mnozí myslí a ano, jak jsem si do jisté míry myslela i já sama, když jsem si Cessynku pořizovala. S pejskem bez PP se nemůžete nikde prezentovat, nesmíte na žádné výstavy, na zkoušky, memoriály a podobné akce a hlavně....koupí pejska s PP minimalizujete nebezpečí vrozených nemocí. Takže i když Cessynku miluji tak moc, jak jen pán může milovat svého psa, při koupi Elizabeth jsem ani vteřinu neuvažovala a pořídila si fenečku s PP.

Štěně nevybírejte v časové tísni, je lépe si na to vymezit dostatek volného času. ROZHODNĚ NEVYBÍREJTE ŠTĚNĚ ZA PŘÍTOMNOSTI VAŠICH DĚTÍ. Ty se při výběru štěněte většinou řídí úplně špatnými instinkty. Vhodná doba pro odběr štěněte je 7-9 týden věku.

slJak by teda mělo vypadat a jak by se mělo chovat ideální štěně? Tak předně by mělo jevit všechny známky zdravého štěněte, tedy mít hustou srst bez holých míst, pravidelný chrup, nůžkový skus, čisté oči a uši, pes by měl mít viditelná varlata, štěně by nemělo být ani vyzáblé, ani tlusté. Nechcete-li mít doma rváče a příliš dominantního psa, nevybírejte si nejdravější štěně, které k vám přiběhne jako první, ale stejně tak štěně, které se krčí v koutě a bojí se k vám vůbec přijít, takové štěně by pak i v dospělosti mohlo být vystrašené, plaché a nedůvěřivé. Ani jedna z těchto variant by tedy určitě nebyla nejšťastnější volba. Pozor na volnou kůži pod krkem, která je u ohaře nežádoucí.

Kupujete-li štěně, jehož oba rodiče byli schváleni do chovu, dostanete od chovatele průkaz původu a očkovací průkaz. Všechna štěňata musí při odběru odčervená a očkovaná, o čemž by měl být záznam právě v očkovacím průkaze. Jestliže tohle chybí, rozhodně bych od chovatele chtěla vysvětlení a odběr neodčerveného a nenaočkovaného štěňátka bych velmi zvlážila. Štěně s průkazem původu je tetované nebo čipované, což provádí veterinář. Tetování se provádí převážně do ucha. Zjistěte u chovatele, čím štěně do odběru krmil, správný chovatel Vám dá alespoň dvoudenní dávku krmiva. I když budete štěně krmit něčím jiným, přechod by měl být postupný.

slPokud už jste vyřešili všechny obchodní záležitosti a vezete si své štěně domů, je důležité, aby na něj doma čekalo vhodné prostředí. Do začátku připravte pelíšek vhodné velikosti - já doporučuji plastové pelíšky, které jsou snadno udržovatelné a dost odolné proti ničivé síle vašeho nového miláčka, dále pak připravte dvě misky, jednu na jidlo a jednu na vodu (štěně a stejně tak i dospělý pes má mít stále přístup k čerstvé pitné vodě), no a samozřejmě krmivo. Zpočátku míchejte krmivo, kterým chcete štěně krmit s krmivem, které jste dostali od chovatele, tak, aby si štěně POSTUPNĚ zvykalo na novou stravu. Náhlý přechod by mohl způsobit štěněti zažívací problémy. Také mějte připraven kartáč k čištění srsti a prostředky k čištění uší. Dále pak můžete mít připraveny nějaké hračky - opatrně s volbou, některé mohou napáchat víc škody než užitku. No a nakonec můžete mít již připraven obojek a vodítko, případně také náhubek, na které je dobré štěně začít co nejdříve navykat. Další věci pak budete přikupovat postupně.

Vezete-li si své štěně domů autem, připravte se na to, že se štěně ve většině případů pozvrací. Je dobré, aby jste v autě byli dva, tak aby jeden mohl mít štěně na klíně a konejšit ho. Pokud to možné není a vezete si štěně sami, umístěte jej do přepravní schránky. Při delší cestě nezapomeňte na přestávku, aby se štěně mohlo vyprázdnit a hlavně si odpočinout od tohoto stresujícího zážitku. Je-li to možné, ještě v tentýž den navštivte veterináře kvůli vstupní prohlídce.

slPo příjezdu domů zajistěte, aby si štěně mohlo v klidu probádat nové území, poučte své děti, ať štěněti nechají alespoň den na aklimatizování se v novém prostředí. Přílišný hluk a tahání štěnětě v náručích by jej mohlo vylekat a hůř by se mohlo přizpůsobovat novému domovu. Od první chvíle, kdy si štěně přinesete domů, ho co nejčastěji oslovujte jeho novým jménem.

URČITĚ NENECHÁVEJTE PRVNÍ NOC ŠTĚNĚ SAMOTNÉ!!! Je pro něj opravdu velmi stresující, že jste jej odebrali od jeho matky a sourozenců a i když mu pelíšek na první noci umístíte k sobě do ložnice, připravte se na to, že bude v noci naříkat. NEKÁREJTE JEJ ZA TO, uklidněte jej pohlazením a konejšivým hlasem. Po pár nocích si štěně zvykne a uklidní se. Pak umístěte pelíšek tam, kde již bude natrvalo.


Štěně potřebuje vyvenčit každé 2 hodiny, ve dne i v noci. Je tedy důležité jej opravdu brát co nejvíce ven a učit ho hygienickým návykům ihned poté, co si jej přinesete domů. Já nejsem příliš velký zastánce toho, učit psa chodit nejdřív na noviny a pak až ven, přijde mi to, jako oddalování něčeho, co stejně musí přijít, takže já jsem noviny vynechala a obě holky učila chodit ven, a to tak, že když se vyprázdnila v bytě, tak jsem ji přísným hlasem říkala "fuj" a když se pak vyprázdnila venku, tak opravdu s obrovským nadšením jsem ji chválila. A když píšu s obrovským, myslím opravdu s obrovským. Nestyďte se chválit své štěně, když něco udělá dobře, věřte mi, vyplatí se to. Kdy se štěně potřebuje vyčůrat? Ihned poté, co se probudí, po jídle a po hraní. Jako další hygienické záležitosti jsou péče o uši, chrup, drápky a srst. Naučte svého psa co nejdříve toto považovat za samozřejmost. Zpočátku bude určitě protestovat, ale velmi rychle pochopí, že to tak nepříjemné zase není a že to tak prostě musí být. 

slKromě hygienických návyků je dobré štěně hned od prvních dnů začít vychovávat. Nemyslím cvičit, ale vychovávat. Např. naučte štěně pravidelně se stravovat. Nejdříve 4-5x denně, postupně 3x denně a skončete na 2x denně. Dejte štěněti krmivo do misky, přistrčte ji k němu a dejte mu pár minut na to, aby se ji začal věnovat...pokud se k jídlu nebude mít, misku mu vezměte a dejte mu až další dávku. Štěně tak brzo pochopí, že má jíst, když má možnost. Není správné mu nasypat celou denní dávku do misky a nechat na něm, ať si jí kdy chce. Taky nenahrazujte jídlo pamlsky. Jednak zakrátko budete mít doma tlusťocha a jednak ho rychle naučíte, aby vám např. odmítal jíst holé granule. Taky mu nedávejte lidské jídlo nebo zbytky od stolu. To je velká chyba, naučíte ho žebrat a také mu tak můžete přivodit nemalé zdravotní problémy.

Také ho co nejdříve navykejte na obojek a vodítko, případně také na náhubek, ale s tím můžete klidně začít až později. Priorita je obojek a vodítko. Každý den mu na chvíli obojek připněte a dobu, kdy mu jej necháte prodlužujte. Až bude navyklý na obojek, připněte mu vodítko a choďte s ním po bytě. Nedovolte mu, aby do vodítka kousal nebo si s ním jinak hrál. Je to vodítko, ne hračka!!!

No a také je vhodné štěně od prvních dnů navykat na jeho místo. To situujte tak, aby bylo na teplém místě, bez průvanu a ideálně, aby z něj štěně vidělo na vás.

No a poslední, na čem můžete začít pracovat, jsou základy poslušnosti (chůze na vodítku, přivolání, povely sedni, lehni, k noze), socializace (která je nesmírně důležitá - berte pejsky mezi jiné pejsky, mezi lidi, děti, do města...) a lehké základy loveckého výcviku - hledání  na poli, vystavování vypouštěné zvěře, plavání, lehké základy aportu :)

slNa tomhle pracujte tak do 5 měsíců věku. Víc po štěněti nechtějte, ať si užije svůj "štěněčí věk", s "velkým" výcvikem pak začněte až v těch 5 měsících. Také štěně zatím netrestejte, když udělá něco, co se vám nebude líbit, spokojte se se slovním potrestáním a naučte štěně reagovat na povely jako je "fuj" nebo "nesmíš". Naopak, pokaždé, když štěně udělá něco, co se vám líbit bude, CHVALTE, CHVALTE, CHVALTE a také se opatřete štěněčími pamlsky a za dobře odvedenou práci odměňujte.

Takže vašemu štěněti je nyní 5 měsíců a co umí:
- perfektně reaguje na své jméno,
- vyprazdňuje se zásadně jen venku,
- je naprosto klidný při čištění uší, zubů, srsti, při stříhání drápků
- má vypěstované stravovací návyky,
- bez jakýchkoli problémů chodí s obojkem a na vodítku,
- v klidu reaguje na náhubek,
- perfektně reaguje na povel "místo",
- reaguje na povely "fuj" a "nesmíš",
- jakž takž by měl zvládat přivolání a základní povely, jako je sedni, lehni a chůze u nohy
- měl by mi základy loveckého výcviku (hledat v tempu na poli, plavat, základy aportu)


No a nyní můžete začít se samotným výcvikem, pokud nemáte s výcvikem psa žádné zkušenosti, určitě vyhledejte odborníka, ať už jednotlivce nebo výcvikové organizace, které Vám s tím pomůžou. Základní kurz poslušnosti trvá asi dva měsíce a po jeho absolvování by pes měl zvládat:
- chůzi u nohy na vodítku i bez vodítka,
- přivolání "ke mě" a "k noze",
- povel "sedni",
- povel "lehni/down", a to jak ze sedu, tak ze stoje,
- povel "vstaň" ze sedu a z lehu a povel "stůj",
- povel "zůstaň" - dlouhodobé odložení,
- obraty na místě,
- věci s tím související, jako např. to, že pokud jdete a máte psa u nohy, tak v momentě, když se zastavíte, pes si automaticky sedá i bez vašeho povelu.
Jediné, na co buďte opatrní a spíše bych doporučovala nechat to až na odborný lovecký výcvik, je nácvik aportu. Dle mých zkušeností tohle učí na klasických cvičácích naprosto nevhodně pro lovecká plemena. Takže tady opravdu OPATRNĚ, ať svého psa nenaučíte něco, co pak velmi těžko budete předělávat. Pokud se nechcete účastnit klasického "cvičáku", tak i váš "lovecký cvičitel" by vám měl poradit, jak zvládnout se svým psem základní poslušnost.

slVe chvíli, kdy váš pejsek zvládá zákldy poslušnosti, můžete začít s výcvikem loveckým. Samozřejmě, máte-li možnosti, můžete s loveckým výcvikem začít už dříve, stejně jako u dětí, tak i u psů platí, že mladý proutek se lépe ohýbá, takže klidně choďte se svým psem do pole na "čmuchandu", učte jej jak hledat, když vystaví zvěř, tak jej velmi chvalte a máte-li možnost, klidně začněte s aportem. I když nechcete se psem vystavovat, chodit na zkoušky, mít ho jako chovného, i když si pořídíte psa bez průkazu původu...vřele doporučuji tyto lovecké výcviky absolvovat. Je úžasné pozorovat, jak váš vycvičený pes pracuje a jakou má z toho radost, jaké má z toho potěšení. Když už jste si jednou pořídili loveckého psa, udělejte to pro něj a lovecké výcviky absolvujte. Fantasticky zdokonalíte jeho poslušnost a maximálně upevníte váš společný vztah. O loveckém výcviku si můžete přečíst v sekci "lovecký výcvik VO" nebo s samotné sekci "Lovecký výcvik", kde informuji o loveckém výcviku, kdy já sama pomáhám majitelům jejich pejsky lovecky vycvičit.

slTak a dostávám se k závěru této sekce, kdy se chci pár slovy zmínit o trestech a pochvalách. Jak jsem již psala výše, do 5 měsíců věku štěněte ho převážně chvalte a odměňujte za dobře odvedenou práci. Co se trestů týče, buďte zatím opatrní a spokojte se se slovními tresty, maximálně štěně při vaši nespokojenosti vytahejte za kůži za krkem - takhle by jej potrestala jeho matka a je to tedy pro něj naprosto přirozená věc, nemusíte se bát, že by se vás později váš miláček bál. V momentě, kdy vaše štěně dovrší 7 měsíců, má za sebou základní kurz poslušnosti, měli by jste ve vaší výchově přitvrdit. Už bezpečně ví, co po něm chcete, co znamenají jednotlivé pokyny, také se dostává do "puberty", kdy vás začne zkoušet a zjišťovat, jak vážně to tedy s tou poslušnosti myslíte. Tohle mnohonásobně platí pro výmarské ohaře, kteří jsou z ohařů nejplaičatější, nejdominantnější a potřebují někdy opravdu trochu tvrdší ruku. A je teď tedy na vás, aby jste mu ukázali, že to myslíte opravdu vážně. SAMOZŘEJMĚ STEJNĚ DŮLEŽITÉ JSOU I POCHVALY. Dle mého názoru je špatné netrestat a stejně špatné je nechválit. Takže pokud moje holky na první povel neposlechnou, následuje trest, poslechnou-li následuje velká pochvala a někdy i odměna (postupně zjistíte, že pro psa má daleko větší váhu vaše radost a nadšení než pamlsek, kterým ovšem samozřejmě taky nepohrdne). U obou holek se mi tohle vše výborně osvědčilo!

Tak tohle jsou mé názory, mé zkušenosti, mé postřehy. Pokud máte pocit, že něco ještě chybí nebo že je něco špatně, napiště mi e-mail, vždy můžeme něco doplnit.


 
Tvorba webu pro chovatele